7/10/2011

Siemię lniane ciekawostki i przepisy / naturalne kosmetyki

Nasiona lnu zawierają związki śluzowe, białkowe oraz bardzo dużo oleju tłustego. Zawierają również kwasy organiczne - m.in. askorbinowy, enzymy, sole mineralne - magnez, cynk, żelazo. Olej lniany bogaty jest w glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego i linolowego), trochę mniej glicerydów kwasów nasyconych oraz fitosterole i witaminę E.


Olej wyciskany z nasion lnu jest najzdrowszym olejem na świecie. W lecznictwie zastosowanie mają całe nasiona lnu, olej z nich wytłaczany oraz wytłoki, czyli mączka lniana. Stosuje się je zewnętrznie do okładów, mazideł. Siemię lniane ma działanie powlekające, osłaniające, zmiękczające i przeczyszczające. Polecane jest zwłaszcza w chorobie wrzodowej.Zawarte w nasionach lnu śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i dwunastnicy, chroniąc je przed kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne.

Przepis na żel i maseczkę do włosów :

Maseczka do włosów z siemienia lnianego
Taki kompres z siemienia lnianego sprawi, że włosy będą bardziej błyszczące, zregenerowane, nawilżone. Będą się także lepiej układały.

   Składniki:

 2 łyżki siemienia lnianego,
woda.

   Wykonanie:

Siemię lniane należy zagotować w szklance wody. Gdy trochę przestygnie przecedzić ziarenka przez gęste sitko, a powstałą “żelową” substancję wetrzeć we włosy, owinąć je w folię lub czepek, dodatkowo przykryć ręcznikiem i ponosić na głowie przez godzinę.


 Maseczka:

* 2 łyżki siemienia lnianego zalewamy szklanką wody
* gotujemy na gęstą papkę a następnie studzimy do temperatury pokojowej
* nakładamy siemię na 20 minut, po czym zmywamy chłodną wodą
- siemię lniane doskonale nawilża i zmiękcza skórę, bogate w cynk, kwas tłuszczowy omega-3 i witaminę E


Powodzenia!


No comments:

Post a Comment

Witaj ! , Доброе утро! , Hello ! , Hallo!